Wzory układania płytek kuchennych

Aby efektownie zaaranżować funkcjonalną kuchnię warto wybrać odpowiednie płytki podłogowe, wykonane z ceramiki, PCV lub innych materiałów. Warto jednakże wybierać kafelki przede wszystkim odporne na ścieranie i solidnie wykonane, co zapewni im trwałość przez długie lata.

Do wykładania powierzchni wewnętrznych najlepiej używać popularnych i niedrogich płytek ceramicznych, które z łatwością można myć i wycierać zarówno na sucho jak i na mokro, nie powodując tym samym jakichkolwiek urazów na ich powierzchni. W kuchni można z powodzeniem położyć również kafelki bez fug, które sprawnie i bez problemu będzie można czyścić na mokro.

Do wnętrz, w których panuje podwyższona wilgotność, czyli przede wszystkim do łazienki, kuchni lub domowej pralni warto zastosować płytki antypoślizgowe, gwarantujące bezpieczeństwo domownikom. We wnętrzach użytkowych świetnie sprawdzą się również kafelki odporne na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, detergentów czy pestycydów.

Popularne dziś płytki podłogowe do kuchni mogą znacznie różnić się między sobą, przede wszystkim wielkością i formatem. Zazwyczaj jednak wielkoformatowe kafelki, przekraczające wielkość 60 centymetrów okazują się znacznie droższe od mniejszych modeli. Niezależnie jednak od wielkości takich kafelków, warto efektownie i pomysłowo ułożyć je na podłodze, tworząc ciekawą, oryginalną kompozycję.

Wiele z dostępnych obecnie w sklepach płytek przeznaczonych do użytku wewnętrznego posiada ciekawe ozdoby i dekoracje z wąskich listewek. W przestronnej kuchni egzamin zdadzą  pewnością również dekorowane rysunkami lub teksturą barwione kafelki, które powinny być dobrane do wnętrza pod względem kolorystycznym.

Zależnie od powziętego projektu płytki w kuchni można układać w deseń drobnej, dwukolorowej szachownicy lub równoległych bądź skośnych, wąskich rzędów. Ciekawym sposobem na wykończenie podłogi w kuchni lub jadalni może okazać się też utworzenie efektownej rozety z zaokrąglonych płytek lub stworzenie ciekawego wzoru z różnokolorowych kafelków.

W kuchni możemy też śmiało połączyć funkcjonalizm z elegancją, tworząc kompozycje z płytek ceramicznych, kafelków drewnopodobnych lub różnego rodzaju gresów. Warto jednak pamiętać, aby ogólny projekt kuchennej podłogi harmonizował w wykończeniem ścian oraz aranżacją całego pomieszczenia.