Praktyczne kafelki do salonu

Niezwykle ważnym elementem pomysłowo urządzonego salonu, jadalni lub pokoju dziennego jest efektowne zaaranżowanie podłogi. Do jej wykończenia warto użyć stylowych i eleganckich kafelków ceramicznych.

Wybierając kafelki do salonu lub innych pomieszczeń wewnątrz mieszkania warto kierować się nie tylko ich estetyką czy dekoracyjnością, ale również trwałością. Polecamy więc Państwu przede wszystkim twarde, odporne na ścieranie i antypoślizgowe kafelki o lekko chropowatej fakturze, które zapobiegną niebezpiecznym urazom domowników.

Jednakże w odróżnieniu od płytek kuchennych lub kafelków łazienkowych te przeznaczone do korytarza lub salonu nie muszą cechować się podwyższoną odpornością na działanie wody lub środków chemicznych. Warto jednak wybierać takie płytki, które z łatwością będzie można później czyścić na mokro, usuwając z ich powierzchni wszelkie zabrudzenia.

Do przedpokoju lub salonu warto jednak wybrać twardsze płytki, odporne na ścieranie i wytrzymujące znaczne naciski. Będzie więc można swobodnie ustawić na takiej podłodze nawet ciężkie, masywne meble, nie powodując tym samym wypaczenia powierzchni czy zarysowania polerowanych płytek.

Zależnie od aranżacji całego pomieszczenia, kafelki podłogowe warto dopasować pod względem kolorystycznym do odcienia ścian, sufitu oraz do wszelkich innych dekoracji w salonie. Płytki na podłodze powinny tworzyć efektowną, stylową i elegancką kompozycję wraz z całym wyposażeniem danego pomieszczenia.

Aby ciekawie zaprojektować podłogę w salonie warto użyć do jej wyłożenie kolorowych lub dekorowanych ciekawymi deseniami kafelków. Można układać je po skosie, w linii prostej lub też tworzyć pomysłowe okręgi, owale lub inne wzory geometryczne. Warto jednakże zdawać sobie sprawę, iż jasne płytki wizualnie poszerzą pomieszczenie, zaś ciemne kolory optycznie je zmniejszą.

Do wykończenia podłogi w pomieszczeniach użytkowych można z powodzeniem używać również płytek wykonanych z innych niż ceramika materiałów. Świetnie sprawdzą się tu na przykład dekoracje z kafelków drewnopodobnych lub wąskich listewek z ozdobnym deseniem. Ciekawie wyglądać będzie z pewnością również podłoga wykonana z korkowych płytek łączonych bez fugi.