Płyty garażowe, na taras, na korytarz

W poprzednich artykułach naszego serwisu mówiliśmy już co nieco na temat popularnych płytek i kafelków do wnętrz. Jednakże jak prawidłowo wybrać podłogę na powierzchnie zewnętrzne, na przykład na balkon lub do garażu?

Pragnąc efektownie zaprojektować podłogę w korytarzu, na tarasie lub w przydomowym garażu, warto kierować się przede wszystkim trwałością i wytrzymałością płytek. W tych miejscach naszego mieszkania, gdzie panuje nieustanny ruch warto położyć na podłodze odporne na ścieranie, solidne kafelki w odpowiednim kolorze.

Z powodzeniem więc będzie można na tarasie ułożyć szkliwione gresy, charakteryzujące się znaczną wytrzymałością. Są to materiały wodoodporne, dzięki czemu ich czyszczenie na mokro nie spowoduje odbarwień ani zarysowań. Ciekawie prezentować się będą na balkonie również kafelki z kamienia naturalnego, świetnie harmonizujące z zielenią ogrodu.

W korytarzu lub przedpokoju warto ułożyć na podłodze również bardziej dekoracyjne kafelki, wykonane z ceramiki i nawiązujące swoim kolorem oraz ewentualnymi zdobieniami do ogólnego wystroju. Świetnie sprawdzą się tutaj także płytki drewnopodobne, wprowadzające do pomieszczenia przytulny klimat. Warto zestawiać je przede wszystkim z drewnianą boazerią na ścianach lub eleganckimi panelami.

Z kolei do garażu korzystniej będzie wybrać płytki nie tylko odporne na wodę i ścieranie oraz wytrzymałe i twarde. W pomieszczeniach, gdzie nierzadko używa się wielu chemikaliów czy pestycydów warto położyć kafelki odporne na ich działanie, dzięki czemu nie będą się przebarwiać nawet po latach. Można więc użyć do wyłożenia garażowej podłogi płytek marmurowych o ciekawym kształcie, tworząc z nich efektowną, stylową mozaikę lub deseń geometryczny. Aby dodatkowo wygłuszyć pomieszczenie można ułożyć na podłodze płytki winylowe lub gumowe, które można przycinać w łatwy i wygodny sposób.

Uniwersalnym materiałem, który swobodnie układać można na powierzchniach wstawionych na działanie słońca lub wody deszczowej są kafelki ceglane w ciepłych odcieniach brązów lub charakterystycznej czerwieni. Płytki takie świetnie sprawdzą się również na schodach zewnętrznych oraz w ogrodowych altankach.