Płytki bez fug

Niezależnie od rodzaju wybranych płytek podłogowych, istnieje wiele możliwości ich łączenia. Jedną z popularniejszych jest układanie kafelków bez fugi.

Układanie kafelków “na styk” czyli bez użycia fugi jest obecnie popularnym rozwiązaniem, choć ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Płytki podłogowe łączone fugą w odpowiednim kolorze okazują się bardzo trwałe, zaś spoiwo zapobiega rozchodzeniu się powierzchni i pękaniu poszczególnych kafelków pod wpływem nacisków, wywieranych na przykład przez ustawione na nich meble i sprzęty.

Jednakże na naszym rynku znaleźć można obecnie również efektowne i eleganckie płytki rektyfikowane, których łączenie odbywa się bez fugi. Ich zastosowanie poleca się przede wszystkim na wykładanie powierzchni zewnętrznych, na przykład na balkonie, tarasie lub schodach. Ciasno przylegające do siebie kafelki łatwiej będzie czyścić, zaś w miejscach gdzie zwykła fuga mogłaby kruszyć się pod wpływem czynników zewnętrznych (silnego słońca, deszczu lub mrozu) nie wyrosną żadne chwasty.

Warto jednakże zdawać sobie sprawę, iż układanie kafelków lub gresów bez fugi należy wykonać bardzo starannie. Co więcej, niektóre płytki mogą w minimalnym stopniu różnić się wymiarami, co w konsekwencji może utrudnić ich szybkie ułożenie na większej powierzchni. Celem ułatwienia Państwu samodzielnego montażu pokrycia podłogowego bez spoiwa, przedstawiamy podstawowe zasady, dzięki którym stworzenie efektownej podłogi okaże się znacznie łatwiejsze.

Do połączenia kafelków metodą “na styk” należy najpierw wybrać odpowiednią zaprawę klejącą, najlepiej wodoodporną. Podłogę warto dodatkowo zagruntować, dzięki czemu zmniejszymy chłonność podłoża. W ten sposób zabezpieczymy całą podłogę przed wilgocią a wybrane płytki przed pękaniem, kruszeniem lub rozchodzeniem się. Emulsja służąca do zagruntowania poprawi również wytrzymałość kleju, gwarantując tym samym znaczną wytrzymałość pokrycia przez długie lata.

Odpowiednio dobrane pod kątem kolorystycznym płytki warto również rozmieścić na podłodze w ciekawy i pomysłowy sposób. W salonie lub pokoju dziennych efektownie prezentować się będą kafelki ułożone w szachownicę lub spiralne okręgi. W łazience warto ułożyć z kolei kafelki z delikatnym rysunkiem geometrycznym lub motywem roślinnym.