Piękny gres szkliwiony

W poprzednich artykułach naszego serwisu mówiliśmy już o popularnych rodzajach płytek podłogowych oraz o przykładowych sposobach ich układania. Jednakże obok tradycyjnych kafelków ceramicznych lub kamiennych do wykonania solidnego i trwałego pokrycia podłogowego użyć można również eleganckich gresów.

Obecnie chętnie wybieranymi płytkami podłogowymi okazują się nie tylko kafelki z kamienia naturalnego lub imitujące drewniane panele, ale również tak zwany gres szkliwiony, który może przybierać różne odcienie kolorystyczne, dzięki czemu niezwykle efektownie wygląda i okazuje się bardzo trwały, odporny na działanie wody oraz środków chemicznych. Gres szkliwiony jest nienasiąkliwy, nie wymaga dodatkowej impregnacji, zaś dostępne w sklepach wzory i desenie z pewnością efektownie prezentować się będą w wielu wnętrzach.

Na naszym rynku znaleźć obecnie można bardzo wiele różnorodnych rodzajów gresów podłogowych. Płytki takie posiadają nierzadko bardzo efektowne zdobienia i wzory, doskonale harmonizujące z innymi dekoracjami lub sprzętami. Co więcej, gres szkliwiony wykazuje znaczną odporność na złamania i kruszenie. Czyszczenie takich kafelków okazuje się banalnie łatwe, ponieważ wystarczy do tego zwykła woda z odrobiną detergentu, który zapewni powierzchni piękny połysk oraz ochroni ją przed zarysowaniami.

Dekoracyjny, polerowany gres szkliwiony znajduje obecnie zastosowanie na bardzo wielu powierzchniach użytkowych, zarówno ze względu na swój nietuzinkowy wygląd jak i znaczną wytrzymałość. Warto jednakże zdawać sobie sprawę, iż szkłopodobna powierzchnia płytek może z czasem zetrzeć się, szczególniej jeśli umieścimy je na przykład w korytarzu lub na schodach. Korzystniej będzie układać pokrycia podłogowe z gresu szkliwionego w miejscach o mniej natężonym ruchu, na przykład w prywatnym gabinecie, sypialni, w kuchni lub łazience.

Zależnie od własnych upodobań oraz zaplanowanego wystroju pomieszczeń na pokrycie podłogi wybrać możemy najbardziej odpowiadający nam rodzaj gresu. Warto jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż kafelki szkliwione mogą ukruszyć się, jeśli spadnie na nie ciężki przedmiot. Warto więc zaprojektować taką podłogę do wnętrza, gdzie nie będą jej groziły żadne poważniejsze urazy.