Aranżacje z płytami łazienkowymi

W poprzednim artykule mówiliśmy już co nieco na temat popularnych płytek kuchennych. Wiele z nich znajdzie również zastosowanie przy wykończeniu łazienki lub domowej pralni.

W pomieszczeniach, gdzie panuje zazwyczaj większa wilgotność warto położyć na podłodze wodoodporne, antypoślizgowe i bezpieczne kafelki z chropowatą fakturą. Płytki łazienkowe powinny być również odporne na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, przede wszystkim ścieranie. O trwałości takich kafelków przesądza również ich twardość.

Płytki łazienkowe mogą być wykonane zarówno z popularnej i stosunkowo taniej ceramiki, jak i innych materiałów, na przykład z PCV. Z powodzeniem będzie można czyścić je zarówno na sucho jak i na mokro, nie powodując tym samym żadnych urazów czy skaz na ich polerowanej powierzchni. Doskonałym wyborem z pewnością okażą się również popularne, wielkoformatowe płytki bez fug, ułatwiające usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Podobnie jak w przypadku kafelków kuchennych, warto by płytki kładzione w łazience były również odporne na działanie wszelkich detergentów i środków chemicznych, używanych przecież powszechnie w naszych domach. Specjalne modele takich płytek nie będą więc przebarwiać się pod wpływem chemikaliów i posłużą w niezmienionym stanie przez długie lata.

Zależnie od powziętego projektu, w łazience warto ułożyć efektowną i stylową kompozycję z jednolitych lub różnobarwnych płytek. Można przykładowo układać je naprzemiennie w deseń dwukolorowej szachownicy lub po skosie, tworząc asymetryczny deseń. Doskonale sprawdzą się tutaj również aranżacje z półokrągłymi lub romboidalnymi kafelkami, szczególnie w kontrastującym odcieniu.

Aby ciekawie ozdobić łazienkową podłogę można również użyć do jej wyłożenia płytek wykonanych z innych materiałów. Mowa tutaj przede wszystkim o polerowanych, szkliwionych gresach, wąskich listewkach z geometrycznym wzorem oraz płytkach z ciekawą fakturą lub pomysłowym rysunkiem.

Warto jednakże tak dobierać płytki łazienkowe, aby tworzyły spójną, elegancką kompozycję z całym wnętrzem oraz jego wyposażeniem. Kafelki warto więc dopasować do koloru ścian, używając do wykładania jaśniejszych lub ciemniejszych odcieni. Należy jednak pamiętać, iż jasne płytki optycznie powiększą pomieszczenie, ciemne zaś nieco je pomniejszą.